Parafia

Ogłoszenia parafialne

2021-10-31

 Rocznica Poświęcenia Kościoła Własnego.

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

SALEZJANIN Z TOLKMICKA (2015-01-01)
SALEZJANIN Z TOLKMICKA

KSIĄDZ JULIAN DZIERŻAK

SALEZJANIN Z TOLKMICKA

01.01.2015

Serdecznie witamy wszystkich na naszej stronie parafialnej. Nowy Rok 2015 pragniemy rozpocząć informacją o ks. Julianie Dzierżaku – Salezjaninie z Tolkmicka. 

Z pewnością wszyscy lub prawie wszyscy znają Go z pobytów w naszym kościele, naszej miejscowości. Wyjechał z Tolkmicka dość dawno, więc postaramy się o przybliżenie niektórych ciekawostek  z życia Tego Kapłana, prawie Tolkmiczanina.  

Urodził się 16.02.1969 r. w Sępólnie Krajeńskim. Od 5 roku życia jest już związany z Tolkmickiem. Tu uczęszczał do Przedszkola a następnie do Szkoły Podstawowej, którą ukończył z bardzo dobrym wynikiem z nauki i zachowania. 

Po Szkole Podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Wyszogrodzie /1984-1988/. Mieszkał w tym czasie u Salezjanów w Czerwińsku n/Wisłą jako kandydat do Zgromadzenia Salezjańskiego.

W latach 1988 – 1989 był w Nowicjacie w Czerwińsku, następnie odbywał praktykę pedagogiczną tzw. asystencję. 

W 1990 roku rozpoczął Studia Seminaryjne - Wydział Filozoficzny w Kutnie – Woźniakowie a następnie Studia Seminaryjne w Lądzie n/Wisłą, ukończone uzyskaniem magisterium w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 

30 MAJA 1996 ROKU OTRZYMAŁ ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE. 

W latach 1996 – 1998 pracował w Ośrodku Powołaniowym w Warszawie, następnie w Sokołowie Podlaskim jako w-ce Dyrektor a następnie Dyrektor  Liceum i Gimnazjum Salezjańskiego. 

W latach 2002 – 2012 pełnił funkcję radcy w Radzie Inspektorialnej Inspektorii Warszawskiej oraz delegata ds. szkolnictwa salezjańskiego.

W latach 2004 – 2007 – był w-ce przewodniczącym Rady Szkół Katolickich przy Episkopacie Polski. 

Od 1998 roku pracuje w Łodzi. Jest Dyrektorem Zespołu Szkół Salezjańskich. 

Ksiądz Julian, stwierdza, że pobożność wyniósł z domu. Jako 3 – letnie dziecko, w zabawie odprawiał msze, obowiązkowo z udziałem rodziny. Udzielał komunii. Mama kupowała w tym celu dropsy. 

Po I Komunii Św. był ministrantem. Duży udział w pogłębianiu Jego wiary mieli pracujący w Tolkmicku Salezjanie. Na kształtowanie Jego osobowości bez wątpienia miała  wpływ szkoła, biblioteka i dom kultury w Tolkmicku. Niektóre doświadczenia  z tego okresu przenosił na grunt szkoły średniej i seminarium.

Obok pobożności, był normalnym dzieckiem, chłopcem, młodzieńcem, z pojawiającymi się zauroczeniami i miłościami włącznie. Jednak dominowała w nim myśl o powołaniu kapłańskim. Przejawiała się w szczególnym zamiłowaniu bycia przy ołtarzu

W szkole średniej miał już jasność, że chce być salezjaninem i pracować z młodzieżą, tak, jak to robili salezjanie z Tolkmicka. 

Z ciekawostek dorzucił, że swoja drogę salezjańską rozpoczął z naszym obecnym ks. Proboszczem. I śluby zakonne składali na jednym klęczniku.

Ta przyjaźń trwa do dzisiaj. 

Ksiądz Julian z ogromnym sentymentem przyjeżdża do Tolkmicka. Tu mieszka Mama, tu spotyka ludzi, których zna. Cieszy go życzliwa, rodzinna, salezjańska atmosfera i widok piękniejącego miasta oraz salezjańskich dzieł. Tu czuje się wśród swoich!

Marzy, by z Tolkmicka wyszedł kolejny Salezjanin.  On był, niestety ostatnim, który został księdzem. 

Księże Julianie, dziękujemy Ci za piękną, salezjańską postawę, za bogate doświadczenia na kapłańskiej drodze, za to, że bardzo pozytywnie wszędzie mówisz o Tolkmicku, za Twój uśmiech, radość, mądre kazania i troskę o nasze młode pokolenie. 

Życzymy Ci w tym Nowym Roku wiele Bożego Błogosławieństwa i Opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych. 

Szczęść Boże.

03454962on-line:44
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart