Parafia

Ogłoszenia parafialne

2022-01-28

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2014 (2014-04-18)
TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2014

TRIDUUM PASCHALNE

I WIELKANOC

2014

W Kościele trwa Wielki Tydzień. To dla katolików najważniejszy okres w roku. Szczególne uroczystości zaczynają się od czwartku - aż do niedzieli, obchodzone jako Triduum Paschalne.

Triduum oznacza z łacińskiego trzy dni. Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną Mszą św. w Wielki Czwartek, kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Podczas tych dni w sposób szczególny rozpamiętywane są ostatni chwile Jezusa przed sądem i męką, droga krzyżowa, śmierć Jezusa i jego Zmartwychwstanie. 

WIELKI CZWARTEK

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów - Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek to święto wszystkich kapłanów. W kościołach zazwyczaj wręcza się księżom kwiaty i składa życzenia. Po mszy św. przenosi się wszystkie puszki z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Z ołtarza zdejmowany jest obrus i świece.

WIELKI PIĄTEK

To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy świętych. Wiernych obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Najważniejsza tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej. Wierni podchodzą i całują krzyż. W wielu kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

WIELKA SOBOTA

Tego dnia święcone są tradycyjne święconki. Całą sobotę trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. To najważniejsza liturgia w Roku Liturgicznym. W kościołach rozbrzmiewa już radosne Alleluja, które zwiastuje Zmartwychwstanie Chrystusa.

 WIELKA NIEDZIELA

Obchody Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna procesja rezurekcyjna. Rusza o świcie i jest bardzo bogata. Po jej zakończeniu w kościele odśpiewywany jest hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy). Liturgia tego dnia jest bardzo uroczysta. W pieśniach rozbrzmiewa Alleluja.

Zaczerpnieto z: http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/wielkanoc-2013-co-jest-triduum-paschalne-kiedy-sie-zaczyna-jak-przebiega_312904.html

Zobacz jak obchodziliśmy ten czas w naszej parafii.

WIELKI CZWARTEK: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,229,wielki-czwartek-2014.html

 WIELKI PIĄTEK: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,230,wielki-piatek-2014.html

 WIELKA SOBOTA: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,231,wielka-sobota-2014.html

WIELKANOC: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,232,wielkanoc-2014.html

03548186on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart