Parafia

Ogłoszenia parafialne

2020-06-07

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. O godz. 17:15 konferencja i zmiana tajemnic dla Żywego Różańca, o 17:30 - Nabożeństwo czerwcowe.

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (055) 231-66-34
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

PIELGRZYMKA DO LICHENIA 29.08.2012 (2012-08-30)
PIELGRZYMKA DO LICHENIA 29.08.2012

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

29.08.2012

O północy 28 sierpnia pod opieką ks. proboszcza Sławomira Szczodrowskiego   i ks. Wiesława Kani wyruszyła z Tolkmicka kolejna pielgrzymka tym razem do Lichenia. „Na pokładzie autokaru” znalazło się 51 osób, w tym 3 z Parafii w Pogrodziu. Wszyscy wieźliśmy swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej Licheńskiej, słynącej z wielu cudów i łask.

Na miejsce dotarliśmy o świcie. Byliśmy tego dnia pierwszą grupą, która w kaplicy Lasu Grąblińskiego  pokłoniła się Maryi śpiewając Godzinki. Następnie modliliśmy się przy poszczególnych Stacjach Drogi Krzyżowej.

Kolejnym miejscem, gdzie udała się nasza grupa była Golgota -  25-metrowej wysokości kamienna góra, na której szczycie widoczny jest krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Na Golgocie rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej oraz szereg sztucznych grot, w których urządzono kaplice.

O godz. 10:00 spotkaliśmy się z przewodnikiem – Panią, która w niezwykle barwny, miejscami humorystyczny sposób przybliżyła nam historię cudownego Obrazu i cudów za sprawą Maryi. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca, związane z ludźmi którzy mieli objawienia Matki Bożej, oraz tych, którzy pomogli, by znalazła tu godne miejsce. Byliśmy też w apartamentach, gdzie gościł Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Licheniu.

Poznaliśmy historię budowy Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz wiele informacji związanych z jej architekturą, ważnymi miejscami i darczyńcami, za przyczyną których powstała. Zwiedziliśmy też wiele miejsc     w Sanktuarium, w tym samą Bazylikę.

O godz. 12:00 uczestniczyliśmy w Mszy św. koncelebrowanej przed cudownym Obrazem.  Nasi duszpasterze sprawowali tę Mszę w intencji pielgrzymów i całej tolkmickiej wspólnoty parafialnej. Mieliśmy okazję złożyć Jej przywiezione podziękowania i prośby o dalsze błogosławieństwo.

Po Mszy św. był czas wolny na zwiedzanie pozostałych miejsc, zakup pamiątek i osobistą modlitwę. O godz. 15:00 odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Niestety, nadszedł czas pożegnania Matki Bożej Licheńskiej i miejsca, w którym znajduje się Jej Cudowny Wizerunek. Ruszyliśmy w drogę powrotną.

Dziękujemy ks. Proboszczowi i ks. Wiesławowi za zorganizowanie tej pielgrzymki, za to, że mogliśmy poznać kolejne, słynące z cudów miejsce. To dzięki Wam ta aktywność pielgrzymowania wzrasta o czym świadczy brak miejsc dla wszystkich chętnych.

Bóg zapłać.

Zob.zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,157,pielgrzymka-do-lichenia-29082012.html

Zobacz: http://salezjanie.pl/wiadomosci/tolkmicko-pielgrzymka-do-lichenia

02952897on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart